Serpme Tor

Serpme Tor

Serpme tor, balığın üstüne atılı balığın ağ içinde kalmasını sağlayan bir av aracıdır. Serpme torlar diğer ismi ile serpme ağ, genellikle sazan ve alabalık gibi balık türlerini avlamakta kullanılan ve kullanılması çok kolay olan bir ağ türüdür.

Balıkçıların uygun koşullarda kullanabilmesi için birçok serpme tor çeşidi mevcuttur. Bu serpme tor çeşitlerinde kullanılan ip, kullanım amacı ve serpme tor direnci ve benzeri birçok nitelik bulunmaktadır. Hayatlarını balık avlayarak sürdüren insanlar, balık avlayacakları yerin özelliklerine göre bu serpme ağ çeşitlerinden birini seçmekte ve balık avlarken en uygun serpme ağ olarak gördükleri bu balık yakalarlar.

Serpme Tor Çeşitleri

Balık avlamak için her yerde aynı ağ kullanılmaz. Farklı özelliklere sahip yerlerde balık avlamak için özel olarak üretilmiş olan serpme tor çeşitleri, insanların daha kolay balık avlamaları için birçok niteliğe sahip olarak tasarlanmıştır.

Serpme tor çeşitleri, ağın yapıldığı ipin ya da zincirin kalınlığı, ağırlığı ve dayanıklılığı gibi birçok etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu etkenler farklı ulaştıkça serpme tor çeşidi fiyatları arasında da bazı farklar meydana gelir. Farklı niteliğe sahip olan serpme tor çeşitleri şunlardır:

 Serpme Tor Fiyatları

Serpme tor fiyatları, serpme tor çeşitlerinin sahip olduğu bir niteliğe göre farklılık gösterebilmektedir. Serpme tor çeşitlerinin ağırlıkları arttıkça serpme tor fiyatlarında da artış gözlenmektedir. Bunun dışında serpme tor çeşitlerinin yapılmış olduğu ipin türü de serpme tor fiyatlarını etkilemektedir. Diğer serpme tor çeşitlerine göre daha sağlam ve daha dayanıklı olan zincirli ip serpmenin fiyatı bazı serpme tor fiyatlarından daha fazladır.

Zincirli ip serpmenin diğer serpme tor çeşitlerine göre başka bir artısı daha bulunmaktadır. Bu serpme tor çeşidi ipten değil de zincirden yapılmış olduğu için karışma sorununu ortadan kaldırır. Bu sayede balıkçılar herhangi bir sorunla karşılaşmadan rahat rahat balık avına çıkabilirler.

Serpme Tor

Serpme Tor

16.01.2022
491