Serpme İle Balık Tutma

Serpme İle Balık Tutma

Serpme İle Balık Tutma aktivitesi son yıllarda çok gelişmiş ve pek çok kişi için bir ek gelir kaynağı haline gelmiştir. Balık mevsimi gelip yanaştığında, kişilerin en çok ilgilendikleri konulardan bir tanesi serpme ağların özellikleridir. Önceden serpme ağı olan, ancak bu sene daha gelişmiş bir ağ satın almak isteyenler olabilir.

Ya da bu deneyimi ilk defa yaşayacak ve bu konuda çok heyecanlı olan kişiler de serpme ağlar ile ilgilenebilir. Farklı işlevleri olan serpme ağlar hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalı ve kişi kendisi için en iyi olan serpme ağları seçerek, serpme ağ ile balık tutma keyfini yaşamalıdır.

Farklı kategorilerde yer alan farklı çeşit serpme ağlar bulunmaktadır. Kurşunlu, zincirli, Amerikan, deniz serpmesi, yemlik, büzmeli, cepli, sade, çarmıklı, misina, el örmesi ve makina örmesi gibi seçenekler serpme ağ çeşitlerinden bazılarıdır.

Farklı özellikleri ve işlevleri ile satışı yapılan bu ağlar, farklı sular, farklı balıklar ve farklı işler için uygundur. Kişinin öncelikle bu işi ne için yapacağını belirtmesi gerekmektedir. Eğer balık tutma işini profesyonel anlamda yapıyorsa farklı, hobi olarak yapıyorsa farklı bir ağ seçeneğinden faydalanmalıdır.

Misina Serpme Ağ

Akarsuda serpme ağ ile balık tutma aktivitesini gerçekleştirecek olan kişiler, büzmeli, yemlik, cepli ve deniz serpmesi gibi ağ seçeneklerinden faydalanabilir. Bu kişiler için en uygun olan serpme ağ kategorisi, misina ve el örmesi ağlardır.

Akarsunun suyu yerine göre derin ve çok tuzlu olabilir. Böyle durumlarda çarmıklı serpmelerden de faydalanılabilir. Kişi aynı serpme ağı uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsa, balık tutacağı akarsu ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve aynı akarsuda balık tutan balıkçılardan bilgi almalıdır.

Serpme Balık Ağı

Gölde serpme ile balık tutma işlemi için seçilecek olan ağ çeşidi, gölün suyuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tuzlu su için kullanılan serpme ağlar ile tatlı su için kullanılan serpme ağlar arasında farklar bulunmaktadır. Tatlı suda kullanılmak üzere herhangi bir serpme ağ seçilebilir. Su çok derin değilse, kişi en uygun fiyat seçeneği olan ağ ile balık tutabilir.

Fakat  gölde balık avcılığı yapacak olan kişi, yukarıda sayılan ağlardan birini tercih etmelidir. Hele ki balık tutulacak olan göl Tuz gölü ya da Van gölü ise, kişiler mutlaka çarmıklı ya da kurşunlu serpme ağ seçeneklerinden faydalanmalıdır.

23.01.2024
45