Serpme Balık Avı Fiyatları

Serpme Balık Avı Fiyatları

Serpme Balık Avı Fiyatları, balığın üzerinin atılmakta olan bir ağ ile kapatılmasına ve balığın ağ içerisinde kalıp dışarı çıkamamasını sağlayan bir av aracıdır. Özellikle serpme ağlar, en yaygın olarak iç su balıkçılığında kullanılır. Kullanımı çok basit olan bir ağ grubudur olan serpme ağlar, genellikle sazan ve alabalık türlerindeki balıkların avlanmasında kullanılır. Serpme ağlar çeşitli şekillere sahiptir.

El örmesi serpme , insanların sandığı kadar kolay yapılmakta olan bir ağ çeşidi değildir. Serpme ağ örenlerin dikkat etmesi gereken birçok etken bulunuyor. El örmesi serpme ağ yapan kişiler dikkat edilmesi gereken etkenlere dikkat etmezse, insanların balık tutma aktivitesi sırasında başlarına gelecek birçok şeye neden olabilirler. Bu yüzden serpme ağ örme işlemi yapan kişinin işlemi yaparken oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Serpme Ağ İle Balık Tutma

Serpme ile balık tutma, birçok kişi tarafından tasvip edilen bir yöntem olsa da amatör balıkçıların tercih etmediği bir balık tutma çeşitidir. Serpme ağ ile balık avcılığı yaparken daha az çaba sarf ederek daha çok balık da tutulduğu ve daha çok kâr edildiği doğrudur. Yani serpme ağlar, hem maddi hem de fiziki olarak balıkçılara yardım etmektedir.

Ancak bu yöntemin amatör balıkçılar tarafından pek de tercih edilmeyen bir  yöntem olarak görülmesinin nedeni, amatör balıkçıların amacının balık tutarak keyif almak ve aynı zamanda da spor yapmaktır. Tabii bu serpme ağ ile balık tutma aktivitesinin eğlenceli olmadığı ya da spor yaptırmadığı anlamına gelmiyor. Serpme ağ ile balık tutma da oldukça eğlenceli bir aktivite ancak balıkları tek tek ya da 2-3 adet olacak şekilde tutmak serpme ağ ile tutmak daha zevkli olarak görülüyor.

Serpme Ağ Çeşitleri

serpme ağ ile balık avına çıkmadan önce yapılması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Öncelik olarak balık ağını nerede kullanacağınıza göre değişmekte olan serpme ağ çeşitlerinden en uygun olanını seçmelisiniz.

Serpme ağın atılacak yarının derinliği, suyun yapısı ve bunun gibi birçok faktör göz önüne alınarak farklı şekilde yapılmış olan serpme ağlar kullanılmalıdır. Birçok ağ çeşidi olduğu için siz de uygun olan serpme ağ çeşidi ve modelini kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Peki bahsetmiş olduğumuz bu serpme çeşitleri nelerdir?

1-Cepli Serpmeler:

Naylon ağ ipliğinden oluşan ve tek parça olarak örülmekte olan bir model olan cepli serpmeler, Kolaylıkla eskimemeleri için 15-18 mm mesafe ile 6-7 no iplikten örülmektedirler. Genellikle akarsularda balık avı sırasında tercih edilmelerinin nedeni, akarsulardaki balıkların kaçmak isterken ağda bulunmakta olan ceplere takılıp geri çıkamamalarıdır.

2-Büzmeli Serpmeler:

16 mm göz açıklığı ile 6 no iplik ile örülmekte olan büzmeli serpmeler, daha çok göllerde ve sığ sularda balık avı sırasında tercih edilmekte olan bir serpme ağ çeşididir.

3-Çarmıklı Serpmeler:

Bu serpme türü daha çok derin sularda kullanılmakta olmakla beraber bu serpme türü 16 mm göz açıklığı ile 4 nolu iplikten örülür. Bu modelin en önemli özelliği İki parça olarak örülmeye başlanıp sonradan birbirleri ile birleştirilmesidir.

4-Sade Serpmeler:

Sade serpme modeli, oldukça basit donanımlı olarak bilinen bir serpme türüdür. Bir önceki serpme çeşitlerinin herhangi birinin örgü stili ile hazırlanabilmekte olan sade serpmelerin bazılarında çekme ipi bulunuyor. Çekme ipi bulunmakta olan sade serpmelerde balıklar kıyıya çekilerek alınırken çekme ipi bulunmayan sade serpmelerde balık avı, sığ sularda balıkları sıkıştırma üzerine olur.

Serpme Ağ Fiyatları

Serpme fiyatları, ağların çeşidine göre değişmektedir. Ayrıca ağların sahip olduğu bazı özelliklere göre de serpme ağ fiyatları değişebilmektedir. Serpme Balık Avı Fiyatları Bu yüzden serpme ağ fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız iletişim bilgilerimiz sayesinde bize ulaşabilir ve serpme ağ fiyatları hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Serpme Balık Avı Fiyatları

Serpme Balık Avı Fiyatları

16.01.2022
534