Serpme Ağ Örme

Serpme Ağ Örme

Serpme Ağ Örme, balığın üzerine atılan ağ ile kapatılmasına ve ağ içerisinde kalıp dışarı çıkarılamamasını sağlayan bir av aracıdır. Özellikle serpme ağlar,  iç su balıkçılığında en yaygın olarak kullanılır. Ayrıca serpme ağlar, kullanımı çok basit olan bir ağ grubudur. Bu ağlar ile sazan ve alabalık türlerindeki balıklar daha çok avlanmaktadır. Serpme aldığı çeşitli şekilleri vardır.

Serpme örme işlemi, insanların sandığı kadar kolay bir iş değildir. Serpme ağ örerken birçok etkene dikkat etmek gerekir. Eğer dikkat edilmesi gereken etkenlere uymaksızın bir ağ örülürse, insanlar balık tutmayabildiği gibi zevk de alamayabilir. Bu yüzden serpme ağ örme işlemi yapılırken işlemi yapanın oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Serpme İle Balık Tutma

Serpme ağ ile balık tutma, pek çok kişi tarafından tasvip edilen bir yöntemdir. Serpme ağ ile balık avcılığı sayesinde daha az çabayla daha çok balık da tutup daha çok kâr elde edebilirsiniz. hem maddi hem de fiziki olarak balıkçının daha çok işine gelmekte olan bu yöntem, amatör balıkçılar için pek iyi bir yöntem olarak görülmemektedir. Bunun nedenini amatör balıkçıların amacının balık tutarak keyif almak ve buna bağlı olarak ise spor yapmak olmasıdır. Tabii bu demek değil ki serpme ağ ile balık tutma işlemi eğlenceli ya da yararlı bir aktivite değil. Serpme ağ ile balık tutma da oldukça eğlenceli ancak balıkları tek tek ya da en fazla 2-3 adet tutmanın daha zevkli olduğu da bir gerçek.

Serpme Ağ Çeşitleri

Bu av stilinde öncelik olarak kullanım alanlarına göre doğru olan ağlarla takma modeli tespit etmekle başlıyor. Serpme ağın atılacak yarının derinliği, suyun yapısı ve bunun gibi faktörler göz önüne alınarak farklı şekilde yapılmış olan ağlar kullanılmalıdır. Birçok ağaç eşit olduğu için siz de uygun olan ağı ve modeli kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Peki serpme çeşitleri nelerdir?

1-Cepli Serpmeler:

Cepli serpme modeli, naylon ağ ipliğinden oluşan ve tek parça olarak görülmekte olan bir modeldir. Kolaylıkla eskimemesi için 15-18 mm mesafe ile 6-7 no iplikten örülmekte olan cepli sermeler, genellikle akarsularda balık avı sırasında tercih edilirler. Akarsulardaki balıklar kaçmak isterken ağda bulunmakta olan ceplere takılırlar. Ve bu ceplerden dışarı çıkamazlar.

2-Büzmeli Serpmeler:

16 mm göz açıklığı ile 6 no iplik ile örülmekte olan büzmeli serpmeler, daha çok göllerde ve sığ sularda kullanılmakta olan bir serpme ağ çeşididir.

3-Çarmıklı Serpmeler:

Bu serpme türü daha çok derin sularda kullanılır. 16 mm göz açıklığı ile 4 nolu iplikten örülür. Bu modelin en önemli özelliği İki parçadan örülerek sonradan birbirleri ile birleştirilmesidir. Bir parçasında 1000 adet göz ile 15 düz gözlü olur.

4-Sade Serpmeler:

Sade serpme modeli, oldukça basit donanımlı olan bir serpme türüdür. Bir önceki modellerden herhangi birinin örgü stili ile hazırlanabilmektedir olan sade serpmelerin bazılarında çekme ipi bulunur. Çekme yapıyor olan sade serpmelerde balıklar kıyıya çekilerek alınırken çekme ipi bulunmayan sade serpmelerde av, sığ sularda balıkları sıkıştırma üzerine olur.

Serpme Ağ Fiyatları

Serpme fiyatları, ağların çeşitlerine göre değişmektedir. Ayrıca ağların sahip olduğu özelliklere göre de serpme ağ fiyatları değişebilmektedir. Bu yüzden serpme ağ fiyatları hakkında daha fazla ve detaylı bilgi almak istiyorsanız iletişim bilgilerimiz sayesinde bize ulaşabilir ve serpme ağ fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Serpme Ağ Örme

Serpme Ağ Örme

16.01.2022
499