Balık Serpmesi

Balık Serpmesi

Balık serpmesi sektörü ile yakından ilgili olan kişilerin en çok araştırdıkları konulardan bir tanesi serpme balık ağları ile ilgilidir. Serpme ağlar kısa süre içerisinde kilolarca balık tutulmasını sağlayan, balıkçıların işlerini kolaylaştıran ve daha kısa sürede halletmelerini sağlayan ürünlerdir.

Balık serpmesi günümüzde çok popüler bir uygulamadır ve kişi ister hobi olarak, ister ek gelir olarak, isterse de profesyonel olarak balık işiyle ilgilensin serpme ağ konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

 

Serpme ağ kategorisinde çeşitli ürünler yer almaktadır. Kişilerin serpme balık ağı çeşitlerini iyi bilmeleri ve kendileri için uygun bir ağ çeşidi bulmaları gerekmektedir. Yanlış seçilen serpme ağlar, kişilerin mağdur olmasına ya da gereksiz yere para kaybetmesine neden olabilir.

Hobi olarak balıkçılık yapan bir kişinin profesyonel bir balık ağı almasına gerek yoktur, ancak kişi tercihen böyle bir şey düşünüyorsa bu kendi seçimidir. Asıl mesele profesyonel anlamda balıkçılık yapan kişinin, sıradan bir balık ağı satın alması olacaktır. Ağ beklentisini karşılamayabilir ya da kısa süre içerisinde bozulma gösterebilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için, balık serpmesi konusunda dikkatli olunmalı ve en iyi seçenekler değerlendirilmelidir.

Serpme Ağ Çeşitleri

Farklı kategorilerde farklı balık serpmesi çeşitleri yer almaktadır. İlk olarak balık ağları misina, el örmesi, makine örgüsü şeklinde üç gruba ayrılır. Her bir grup için farklı tür ve kilogramlarda balık ağları mevcuttur. Kurşunlu, zincirli, Amerikan, yemlik, büzmeli, çarmıklı, cepli, sade ve deniz serpmesi şeklinde ağ çeşitleri vardır. 3 ila 7 kilogram arasında ağırlıkları değişmektedir. Daha ağır olanlar daha çok balık tutma kapasitesi olanlardır.

Serpme Fiyatları

Balık ağ fiyatları satın alınacak olan serpmenin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. El örmesi ağlar daha pahalı, misinalar ikinci sırada ve makine örgüleri en uygun olanlarıdır. Kurşunlu, zincirli ve çarmıklı ağların fiyatları daha yüksektir. Amerikan, büzmeli ve cepli ağlar daha uygun fiyata gelir. En uygun fiyatlı olanları ise sade serpmeler ve deniz serpmeleridir. Kilogramı ağır olan ağın fiyatı yüksek, hafif olanın daha düşüktür. Kalite, kilogram ve çeşit balık fiyatları konusunda ana belirleyicidir.

Balık Serpmesi

Balık Serpmesi

15.01.2022
276