Balık Serpme Ağı

Balık Serpme Ağı

Balık serpme ağı en yaygın kullanılan ağ türlerinden birisidir. Özellikle iç ve derin denizlerde çok fazla kullanılır.

Sadece küçük değil büyük ve yırtıcı olan balıkları dahi rahatlıkla tutmaktadır. Deniz, göl ve akarsu gibi birçok sulak alanda rahatlıkla kullanılır. Ağı çekerken içindeki balıkların kaçması önlenmektedir. Çünkü ağın etrafı kurşun yaka denen bir iplikle çevrilidir.

Serpme ağ ile sığ ve derin sularda da kolaylıkla kullanılabilmektedir. Sığ olan sularda bu ağların kullanılması için dibe teması sağlanır. Dibe çöktükten sonra çekildiği zaman onlarca balık tek seferde tutulur. Özellikle büyük çaplı denizlerde yoğun balık sürüsünün olduğu alanlarda serpme ağlar kullanılır.

Kolay Kullanımı ile Serpme Ağlar

Balık serpme ağı ile kolay ve pratik kullanıma elverişli bir ağ ortaya konur. Bu ağlar özellikle balık sürüsünün olduğu alanlara atılıp tek çekimde balık tutma işlevini gerçekleştirir. Çekme aşamasında da ağın üst kısmında yer alan halat ipliği kullanılır. Böylece çekim işlemi daha kolay bir hale dönüşür.

Serpme fiyatları da ağı alacaklar için uygun bir gelişime sahiptir. Büzmeli olan serpme ağlar denize atıldıktan sonra anında açılır. İç içe geçme durumu yaşanmaz. Deniz içinde büyüyüp genişleyerek birçok balığı tek seferde tutar. Ağın yakaları birleşirken açık olduğu zaman bile balıkların kaçması söz konusu olmaz.

Serpme Ağın Avantajlı Kullanımı

Balık serpme ağı denizlerde dip kısma çöktüğü için şeffaf bir hal alır. Bu da su içinde balıkların ağı fark etmesini önler. Çekim aşamasında da ağın gözenekleri büyümez. Bu yüzden en küçük balığın bile kaçması önlenir. Özellikle derin olan denizlerde kullanıma elverişlidir. Uzun süre denizde kalan balıkçılar tarafından daha çok tercih edilir.

Serpme ağ fiyatları kullanıcılar için oldukça uygun bir fiyat aralığı sunar. Balık tutmayı hobi haline getiren kişiler bile bu ağlarla rahatlıkla balık tutabilir. Serpme balık ağı balığın az olduğu alanlarda bile işlevsel bir hale dönüşür. Suda yaşanan lodos ve fırtına başta olmak üzere birçok tehlikeli duruma karşı elverişli ve kullanışlı bir ağdır.

Balık Serpme Ağı

Balık Serpme Ağı

08.01.2022
135